نشست “مدیریت شهر جهانی” با سخنرانی شهردار سابق رشت و حضور فعالان گردشگری و مدیران دولتی، چهارشنبه ۲۸ تیرماه، در محل هتل مشیرالممالک برگزار شد.

نشست “مدیریت شهر جهانی” با سخنرانی شهردار سابق رشت و حضور فعالان گردشگری و مدیران دولتی، چهارشنبه ۲۸ تیرماه، در محل هتل مشیرالممالک برگزار شد.

شورای تشکل های گردشگری استان یزد، متشکل از جامعه هتلداران، انجمن صنفی دفاتر خدمات سفر و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان یزد، از شهردار سابق رشت و ایده پرداز ثبت جهانی رشت به عنوان شهر خلاق خوراک دعوت کرد تا با موردکاوی این شهر، برنامه های این شهر را در راستای برندسازی شهری و توسعه پایدار شهر رشت برای جهانی ماندن بیان کند.

آقای دکتر ثابت قدم، در ابتدا ضمن تشکر به همه حاضرین ثبت جهانی یزد را تبریک و این اتفاق را قدم اساسی در راستای برندسازی و حفظ ارزش های فرهنگی و تاریخی یزد توصیف کرد.
🔸یزد با تکیه بر دو شاخصه مهم، در ۱۸ تیر ماه امسال توسط یونسکو به ثبت رسید.
۱⃣بافت زنده و زندگی مسالمت آمیز مسلمانان، یهودیان و زرتشتیان
۲⃣ بافت یکپارچه خشتی و سازگار با محیط زیست
همگی از وجود بافت خشتی در شهر یزد آگاه هستند ولی نمود زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان به همان اندازه بافت تاریخی مهم است چه بسا بیشتر. باید نمودهای این فرهنگ غنی در یزد شناسایی و معرفی شود.
به گفته شهردار سابق رشت، جهانی ماندن مستلزم برنامه ریزی صحیح شهری و همکاری شهروندان مسئولیت پذیر است.
برای اینکه #شهروند_مسئولیت_پذیر داشته باشیم باید اعتماد سازی محلی انجام بدهیم. شهرداری رشت برای رسیدن به این هدف، #مدیریت_محله_محور را با ایجاد دفاتر تسهیل گری بنیان نهاده است.

بر اساس بیانات دکتر ثابت قدم، بخشی از فعالیت های شهرداری رشت برای جهانی شدن، جهانی ماندن و توسعه پایدار به شرح زیر می باشد:

⬅️تمرکز بر روی #برندسازی شهر رشت و خلق “می رشت” یا همان “رشت من”
⬅️برگزاری #جشنواره های مختلف و متنوع، مراسم های آیینی و دعوت از گروه های هنری معروف داخلی و خارجی به رشت برای تبدیل رشت به عنوان شهری شاد
⬅️شناسایی و مطالعه تمامی #۱۱۶_شهر_خلاق ثبت یونسکو و الگو برداری از برنامه های این شهر ها برای تدوین برنامه توسعه شهر رشت
⬅️ #بازآفرینی_شهر بر اساس خصلت های گذشته ولی تکیه بر شاخصه های جدید
⬅️طراحی و اجرای #طولانی_ترین_مسیر_پیاده_راه در دنیا به طول ۷۱۶۰ متر در قلب شهر با تکیه به متد های روز مدیریت شهری در دنیا ( #انسان_محوری به جای خودرو محوری). این طرح نشان طلایی سازمان ملل را برنده شده است.
⬅️مشارکت و تعامل با سازمان های مردم نهاد جهت خلق ایده، شناسایی مشکلات و ارائه راهکار در راستای حل مشکلات شهری
⬅️تعیین استراتژی برای برند سازی با تکیه بر مطالعات علمی پژوهشکده گیلان شناسی
⬅️شهرداری رشت به ثبت جهانی شهر خلاق خوراک بسنده نکرده و به دنبال ثبت “شهر خلاق #خوراک_حلال” است. همچنین شناساندن رشت به عنوان #شهر_عادل، #شهر_زیبا، #شهر_شاد و … به دنیا.
⬅️شناسایی ارتباط شهر رشت با #اهداف_١٧_گانه سند ٢٠٣٠ یونسکو البته بواسطه حواشی این سند باید بگم که در این سند نکات بسیار مفیدی هم یافت میشود.
⬅️طراحی #لوگو برای شهر رشت و چاپ بر روی محصولات تبلیغاتی
⬅️مشارکت شهرداری در برنامه های #ورزشی و حمایت از تیم فوتبال سپیدرود که منجر به #صعود به لیگ برتر شد.
⬅️بزرگداشت #روز_رشت و #هفته_رشت با برنامه های متنوع
⬅️اضافه کردن ٢٢ پارک به ۴۵ پارک موجود در شهر، فقط در مدت یکسال و همچنین ایجاد ١٩ کیلومتر مسیر تراموا
⬅️تنظیم سند ۵ ساله توسعه شهر بر اساس سند ۲۰ ساله ملی
⬅️راه اندازی #مرکز_نوآوری و خلاقیت
⬅️حضور فعال #زنان در عرصه اجتماعی و نقش آنها در تولید بالغ بر ۸۰ درصد محصولات در استان
⬅️تعریف ۷ پروژه #هوشمند_سازی و خصوصی سازی

دکتر ثابت قدم در پایان نشست و جلسه پرسش و پاسخ، نسبت به اهمیت مشارکت مردم و نقش آفرینی شهروندان در کنار نهاد های دولتی تاکید کرد. وی همچنین #شهر_تولدو در اسپانیا را به دلیل مشترکات ثبتی در یونسکو، شهری مناسب برای الگوبرداری برنامه های توسعه شهری یزد دانست. این شهر نیز بواسطه زندگی مسالمت آمیز مسلمانان☪️، یهودیان🕎 و مسیحیان ✝️ در سال ۱۹۸۷ به ثبت جهانی رسیده است و مدیریت این شهر ۳۰ سال تجربه جهانی بودن را دارد.

لازم به ذکر است ایشان در دیدار جداگانه با ۷ نفر از اعضای شورای پنجم، از تجربیات شهرداری رشت به عنوان شهر جهانی خلاق غذا، لزوم برندسازی بعد از ثبت جهانی و تدوین راهبرد های توسعه شهری بر مبنای توسعه پایدار تاکید کرد.

نویسنده مطلب: مدیر سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *