راهنمایان گردشگری؛ سفیران تمدن کهن یزد

گردشگری از صنایع مهم و درآمدزای قرن اخیر است و بسیاری از کشورها برای بهره    گیری از مزایای این صنعت، در رقابت با یکدیگر هستند.
بخشی از عوامل تاثیرگذار در توسعه و رشد گردشگری مربوط به زیرساخت‎‎های گردشگری از جمله جاذبه‎‎ها و دیدنی‎‎های تاریخی و طبیعی، وضعیت حمل‌و‌نقل و اقامتگاه‎‎های آن منطقه است که خوشبختانه اوضاع و احوال کشورمان از این لحاظ مطلوب است.
نیروی انسانی بخش دیگری از عوامل موثر در این رشد محسوب می‎‎شود که در راس آن «راهنمایان گردشگری» قرار دارند.
البته با وجود ۷ هزار راهنمای گردشگری در کشور، گاهی در اوج ورود گردشگران با فقر راهنمایان و به دنبال آن بروز آسیب‌ها و ضعف‌هایی مواجه هستیم. مجموعه وظایف و خدماتی که امروزه در حوزه خدمات مسافرتی از سوی سفیران گردشگری ارائه می‌شود، منوط به دانش فنی و تجارب حرفه‌ای آنها در فرایند کار است.
یزد با وجود جاذبه‎‎های تاریخی و طبیعی فراوان، به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور در سال‌‌های اخیر، شاهد رشد خوبی در این حوزه بوده است و خوشبختانه به لحاظ آموزش    های حرفه‎‎ای راهنمایان گردشگری نیز از استان‎‎های پیشرو در این بخش به شمار می‎‎رود.
با این وجود نبود امنیت شغلی و چتر حمایتی بیمه و وجود افراد غیر‎‎حرفه‎‎ای در این حرفه، آسیب‎‎هایی را متوجه این حوزه کرده است.

مهم‌ترین وظیفه راهنمایان گردشگری
رئیس انجمن راهنمایان گردشگری کشور می‌گوید: مهم‌ترین وظیفه راهنمایان گردشگری به عنوان سفیران این حوزه، معرفی و تفسیر آثار تاریخی و طبیعی و اماکن گردشگری با توجه به آشنایی آنها با فرهنگ و تمدن مردم این سرزمین است.
«محسن حاجی سعید» بیان می‌کند: تفاسیر راهنمایان گردشگری می‌تواند با کمترین اشتباه ، نظر گردشگران را به مقصد مورد نظر جلب کند.
حاجی سعید راهنمایان گردشگری را یک جاذبه گردشگری تاثیر  گذار در ارتقاء و رشد گردشگری می‎‎داند؛  چرا که نحوه برخورد، مهمان    نوازی و معاشرت آنها با گردشگران تاثیر جاذبه‎های گردشگری را دوچندان می‎‎کند.
وی معتقد است که راهنمایان گردشگری باید علاوه بر تسلط به یک زبان خارجی، از مطالعات شخصی و عمومی بالایی برخودار باشند و حوزه آموزش و حرفه خود را نه تنها به تمدن، فرهنگ و تاریخ منطقه خود بلکه به کشورهای دیگر نیز گسترش دهند و از مدیریت و روابط عمومی بالایی بهره    مند باشند.

ضرورت ارتقای دانش راهنمایان گردشگری
رئیس انجمن راهنمایان گردشگری کشور با اشاره به روند افزایشی دانش راهنمایان گردشگری و ارتقای فعالیت‎‎های حرفه‎‎ای آنان در سال‎‎های اخیر، اظهار می‎‎کند: برخورداری از آموزش‎‎های حرفه‎‎ای و شرکت در سفرهای آموزشی نقش بسزایی در ارتقای کمی و کیفی راهنمایان گردشگری دارد.
حاجی    سعید با اشاره به فعالیت خوب راهنمایان گردشگری و همچنین جایگاه خوب حرفه‎ای آنها، می‌افزاید: راهنمایان گردشگری استان یزد نیز خوشبختانه با استفاده از دوره‎‎های آموزشی مناسب و حضور در انجمن‎‎های مختلف راهنمایان گردشگری و بهره    مندی از آموزش‎‎های مرتبط با زبان‎‎های خارجی مختلف، جایگاه مناسبی در کشور دارند.
وی به حضور بیش از ۷۰ راهنمای گردشگری کشورمان در دوره‎‎های آموزشی حرفه‌ای کنوانسیون راهنمایان گردشگری دنیا که امسال به میزبانی کشورمان برگزار شد، اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه ۱۵ نفر از این راهنمایان، یزدی بودند.

نبود امنیت شغلی راهنمایان گردشگری
رئیس انجمن راهنمایان گردشگری کشور با تأکید بر این که نباید فعالیت حرفه‎‎ای راهنمایان گردشگری کشورمان را با راهنمایان کشورهای دیگر مقایسه کرد، از متولیان گردشگری کشور در این باره گلایه می‎‎کند و می‎‎گوید: نبود انگیزه و امنیت شغلی در این حرفه باعث شده که با وجود آموزش‎‎های مناسب برای تربیت  نیرو‎‎های حرفه‎‎ای، راهنمایان گردشگری پس از مدتی فعالیت خود را از دست بدهند.
حاجی‎سعید اظهار می‌کند: جدی‎‎ترین آسیبی که به راهنمایان گردشگری وارد است، نبود چتر حمایتی برای فعالیت راهنمایان گردشگری است.
وی همچنین وجود آژانس‎‎هایی را که به علت هزینه کمتر از راهنمایان گردشگری بی‌تجربه استفاده می‌کنند یکی دیگر از مشکلات این حوزه می‎‎خواند که می‌تواند آسیبی جدی به بخش گردشگری وارد کند.
این فعال گردشگری استان یزد می‌افزاید: این آژانس‎‎ها با استفاده از افرادی کم‎‎تجربه عملاً حرفه راهنمایان گردشگری را زیر سوال می    برند و این امر باعث نگاه منفی گردشگران خارجی به راهنمایان گردشگری کشورمان می    شود.

لزوم سرمایه‎‎گذاری جدی در زبان چینی
حاجی‎‎سعید بیان می‌کند: یکی دیگر از مشکلات در این حوزه نبود سرمایه‎‎گذاری مناسب در حوزه آموزش زبان‎‎های خاص به ویژه زبان چینی است که با توجه به تقاضای زیادی که در این حوزه وجود دارد می    تواند باعث ارتقای اقتصاد گردشگری کشورمان شود.
دبیر کنوانسیون راهنمایان گردشگری ادامه می‌دهد: تسلط نداشتن راهنمایان گردشگری به زبان چینی، فعالیت آژانس‎‎های مسافرتی کشورمان را زیر سوال برده و عملاً دیده شده که از چینی    های مقیم ایران برای ترجمه و راهنمایی گردشگران این کشور استفاده می‌شود.

نبود چتر حمایتی بیمه برای راهنمایان گردشگری
مسئول کمیته آموزش انجمن راهنمایان گردشگری استان می‌گوید: با توجه به این راهنمایی گردشگری جزو ۱۰ شغل پرخطر دنیاست  ولی هنوز به عنوان شغل در کشور تعریف نشده و از پوشش بیمه‎‎ای محروم است.
«رسول جلال‎‎الدینی» بیان می‌کند: راهنمایان گردشگری تاثیر زیادی بر گردشگری دارند و به عنوان یک بعد فرهنگی در معرفی تمدن و فرهنگ یک منطقه موثر هستند و به عنوان نیروهای پشت صحنه گردشگری به شمار می‌روند.
به گفته وی، راهنمایان گردشگری با وجود این که دائم در سفر هستند، از حمایت هیچ نوع بیمه  ‎‎ای برخوردار نیستند و با وجود این که تاکنون پیگیری‎‎های مکرری در این رابطه شده ولی هنوز هیچ اقدامی در این مورد از سوی دولت انجام نگرفته است.
جمال    الدینی نیز با اشاره به تجربه و جایگاه خوب راهنمایان گردشگری استان در بعد ملی و فراملی، از آژانس‎‎هایی که برای کاهش هزینه‎‎های خود از افراد تازه کار بهره می‎‎گیرند، گلایه می    کند و این امر را موجب خسارت به این حرفه می‎‎داند.

   فعالیت ۳۸۶ سفیر گردشگری  در استان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌گوید: هم‎‎اکنون در استان گردشگرپذیر یزد، ۳۸۶ راهنمای گردشگری فعالیت دارند.
«محمدرضا نصیری» می‌افزاید: با توجه به ظرفیت‎‎های خوب گردشگری استان، برنامه های متعددی برای آموزش راهنمایان گردشگری استان در نظر گرفته شده و از این لحاظ یزد جزو استان‌های پیشرو در کشور است.

نویسنده مطلب: مدیر سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *